Spring til indhold

Så ligger det fast: SAK77 fik to gange sølv ved VDMU-hold

SAK77 var repræsenteret med 42 aktive på fem hold ved VDMU-hold i Herning søndag den 17. september. Her er ca. 35 af dem samlet på samme foto – lidt af en bedrift i sig selv under en holdkamp, som varede syv timer.

Vestdanske mesterskaber for ungdomshold i Herning er som regel en fin sæsonafslutning, hvor SAK77 traditionelt slipper afsted med adskillige holdmedaljer. I år blev det til to sølvmedaljer til vores fem SAK-hold, men desværre måtte vi vente hele fem dage, inden arrangørerne havde fået fjernet en række fejl i resultatlisten.

Fejlene var så omfattende, at adskillige hold røg ud og ind af medaljerækken, og det samme gjaldt for vores hold. Positivt var det, at vores 14-15 årshold rykkede fra en bronze til en sølvplads, men desværre røg vores stærke 10-11 årshold fra en bronzeplads til en fjerdeplads.

Trods det var stævnet en klar succes for SAK77’s store bredde, som manifesterede sig i, at vi stillede med ikke færre end 42 aktive på stævnedagen. Sammenlagt blev SAK77 med to sølvmedaljer også en af de mest vindende klubber, hvilket ses af denne tabel:

Klub Guld Sølv Bronze
Vejle IF 2 0 0
Skive AM 1 0 0
Hvide Sande 1 0 0
SAK77 0 2 0
Dybvad IK 0 1 0
Haderslev 0 1 0
Randers Freja 0 0 2
Aarhus 1900 0 0 1
Aalborg AM 0 0 1

Lad os se lidt på de fem holds indsats:

Først 14-15 års holdet, som med 14 deltagere var det største. Vi stillede både et rent SAK77-hold og også et fælles hold med HI Skanderborg. Det kom der en fornem sølvmedalje (blandt 11 hold) ud af til SAK-holdet og en fin 10. plads til SAK77/Skanderborg-holdet. Vinderne fra Skive AM var kun 66 point foran, og så kan man jo selv begynde at regne på, hvor mange centimeter og tiendedele den forskel svarer til.

Det altoverskyggende resultat i klassen var Liv Selmers flotte højdespring på 1,65 meter. Kun tre centimeter under den danske inde-rekord for 14-årige, som Liv satte i marts ved DMU-inde og samtidig en markant forbedring af SAK77’s seniorklubrekord på 1,62 meter (fra 2006). I det hele taget var højdespring en god SAK-øvelse her med Christine K. Jørgensen over 1,40 meter og Mila Stojanovic over 1,35 meter. Vi skal også nævne en flot PR i kugle til Josephine Kise på 9,58 meter, at Henrik Lykke – mens han holder pause fra sprint – har kastet sig over kasteøvelserne med held og nu stødte 11,68 meter i kugle, og at Bartosz Cyprianski viste sit fine sprinttalent med 12,92 sek. på 100 m og en anden plads.

For de 12-13-årige var det lige ved og næsten. Desværre måtte holdet, der talte syv deltagere, stille med huller i flere øvelser, og selvom holdet præsterede flot, betød det pointtab, at der blev for langt op til medaljerne. Det blev til en samlet femteplads ud af ikke færre end 13 hold, men havde vi for eksempel stillet to deltagere hækkeløb og på 1000 m, så var femtepladsen pludselig blevet til en bronzemedalje. Men sådan kan man jo lære så meget baglæns…

De to store profiler på holdet var Kristian Svenstrup og Christine Bjerre Jensen, som sammenlagt vandt fire øvelser. Kristian snuppede spydkast (37,29 m), længdespring (4,61) og 1000 m (3.17), mens Christine vandt 80 m i flotte 11,25 sek. – udover at hun også blev nummer tre i længdespring. Andre flotte præstationer: Matilde Herskinds 1,30 meter i højde et par minutter efter at have løbet 12,45 sek. på 60 m hæk – imponerende! Og Agnete Jeppesens fine 7,26 meter i kuglestød.

SAK77’s 16-19 årige letter af glæde over sølvmedaljerne.

De 16-19 årige stillede et stort hold med 13 aktive, og her var sølvmedaljen aldrig i fare – og da resultatlisten blev korrigeret, kom Vejles guldmedalje faktisk tættere på, uden at vi dog kom rigtig tæt på.

Holdet talte flere debutanter i en holdkamp: Christian Winkler, 17 år,  gik uimponeret til opgaven på 110 meter hæk og løb fine 18,20 sek., og Esben Hansen præsterede i sin første holdkamp en usædvanlig double: Først 1500 m på 4.28 og derefter en 400 m på 54,20 sek. Også Markus Kirk Kjeldsen var ude i en double-øvelse og sprang først 1,75 m i højdespring og løb derefter PR på 400 m i 52,71 sek. Der var også PR i længde til Viktor Krejberg med 5,88 meter, PR til Frederikke Fløjgaard i kugle med 10,13 meter, mens to comeback girls, Lærke Krejberg og Line Damsgaard Andersen, begge sprang 1,40 meter i højdespring.

Se en masse fotos fra VDMU-hold på www.hgf-am.dk/galleri

Endelig til gruppen for 10-11-årige, hvor SAK77 stillede et fint hold med 8 deltagere, som leverede en fornem 4. plads ud af 10 deltagende hold. Bronzemedaljen var kun 181 point væk, da arrangørerne fik regnet sig frem til det rigtige resultat, men heldigvis får vores piger og drenge lov til at beholde de bronzemedaljer, som de fik overrakt ved stævnets afslutning i Herning. For i den første resultatliste var det nemlig SAK77’s hold, der fik bronze. Forvirrende? Ja, absolut.

Vores stærke drenge og piger i 10-11 årsklassen, som måtte se en bronzemedalje blive forvandlet til en fjerdeplads.

Vores drenge og piger gjorde nu hvad de kunne og vandt blandt andet tre øvelser. Karla Mærkedahl var i hopla og vandt både 60 m i 9.39 sek. og længdespring i 4,15 meter, hvilket var blot 2 cm fra den gældende klubrekord for 10-årige. Der var også en sejr til Julie Bjerre Jensen i højdespring, som SAK77 dominerede hos pigerne. Julie vandt i 1,35 meter – tangering af hendes egen KR 10 fra tidligere i år – Maja My Vejlgård blev nummer to i fine 1,30 m, og desuden sprang Karla Mærkedahl 1,25 m.

Merle Jeppesen var dog den eneste, der fik has på en klubrekord for 10-årige – den faldt i boldkast, hvor hun med 35,63 meter forbedrede KR10 med over to meter. Her kan vi også nævne, at et af klubbens nye medlemmer, Metkel Solomon, også var tæt på rekorden med 32,04 meter.

Hos drengene var Nicolas Olesen så tæt på en KR10, som man næsten kan komme. Han løb på 3.39,82 min. p å1000 meter, hvor rekorden er på 3.39,2 min. Nicolas havde også næsen fremme på 60 meter, hvor han blev nummer fire i 9,83 sek.