13 SAK’ere udtaget til regionsholdet

SAK77 fik 13 aktive i alderen 10-13 år gennem nåleøjet, da det østjyske regionshold blev udtaget kort før sommerferien.

Forud var gået tre regionsstævner for de 10-11-årige og 12-13-årige (Viby 18.05, Silkeborg 01.06 og Randers 13.06), og som man kan se herunder, fik SAK77 fire piger med hos de 10-11-årige og en enkelt dreng. Hos de 12-13-årige er fem piger og tre drenge udtaget.

Piger 10-11 år
Silje Sandholt 1900 60 m hæk Bold
Karoline Karlsmose Jakobsen 1900 60 m hæk
Laura Ottosen Caspersen 1900 Højde
Mille Vernegren Thuesen 1900 60 m
Mille Vernegren Thuesen 1900 Kugle
Lærke Jønson 1900 Stafet 1000 m Længde
Johanne Schneider Freja Kugle
Sille Skogly Freja Længde Bold
Julie Bjerre Jensen SAK77 Højde Kugle
Karla Mærkedal SAK77 60 m, 1000 m Længde
Maja My Veilgaard SAK77 1000 m Højde
Merle Jeppesen SAK77 60 m hæk Bold
Drenge 10-11 år
Emil Winther Tørring 1900 60 m Længde
Sofus Paavig 1900 60 m hæk
Magnus Boye 1900 Højde
Carl Emil Bohn 1900 Bold
Thor Vangsø Nielsen AGF stafet 1000 m
Emil Dalhoff Rottbøll BMI 60 m hæk Længde
Niels Greiffenberg BMI Bold
Malthe  Holst Ginnerup BMI Bold
Jonathan Sass Møller Freja 60 m 1000 m Længde
Magnus Rohde Hammer Freja 60 m hæk
Mikki Kørner Andersen Freja Kugle
Daniel Pedersen Freja 60 m 1000 m Kugle
Daniel Bertelsen SAK77 Kugle
Piger 12-13 år
Sophie Bagger Bohn 1900 60 m hæk Længde Højde Spyd
Maja Dahl Søttrup 1900 60 m hæk
Emma Sjøberg Wolff 1900 200 m 1000 m Kugle
Johanna Kreiberg Skou 1900 200 m Længde
Frida Froberg 1900 1000 m Kugle
 Felina Nielsen 1900 Længde
Caroline Larsen Fremad 60 m
Shika Maria Fremad Kugle
Sophie Hjort HI Skanderbrog Højde Diskos
Liv T. Selmer SAK77 Stafet 60 m hæk Højde Spyd
Nikoline Bundgaard Hansen SAK77 60 m 200 m 1000 m Diskos
Camilla Sass SAK77 60 m
Emilia Juncher SAK77 Spyd
Silvia Styrbæk SAK77 Diskos
Drenge 12-13 år
Markus Markussen 1900 60 m Diskos
Rasmus Holm Nielsen 1900 60 m hæk Kugle
Adam Lind 1900 60 m hæk
Viggo Lind Toustrup 1900 60 m hæk Højde
Casper Blakskjær 1900 Højde Diskos
Gustav Røn-Busskov AGF 1000 m
Tobias Roed Garza Freja Stafet 200 m Kugle Spyd
Kristian Tinglef Svenstrup SAK77 1000 m Højde Spyd
Nicolai Kærby SAK77 60 m 200 m 1000 m Længde Kugle
Asbjørn Seindal SAK77 200 m Længde
Anders Lundgaard Madsen HI Skanderborg Diskos
Emil Binderup Overgaard HI Skanderborg 60 m Længde Spyd